Niezwykłość kawy – czemu ten napój zdobył takie uznanie

kawa
Kawa to napój znany już od dawnych czasów. W najdawniejszych czasach stwierdzono jej charakterystyczne właściwości, polegające przede wszystkim na podwyższaniu ciśnienia i dodawaniu energii. Współcześnie fenomen tego napoju wcale nie osłabł, a nawet wzrósł. Na dzień dzisiejszy bardzo dużo osób deklaruje, że każdy dzień zaczyna od porannej porsji kawy.

kawa
Autor: ZPC Piast Sp. z o.o.
Źródło: ZPC Piast Sp. z o.o.
Spożywanie kawy jest również sposobem na popołudniowy relaks w kawiarni. Miejsc tego rodzaju jest bardzo wiele, a klientów ciągle przybywa. Ogólnie kawa pojawia się w bardzo wielu rodzajach i odmianach. Jedną z najbardziej popularnych i podobno najbardziej aromatycznych jest kawa kolumbijska. Kawa oprócz napoju może także służyć w formie przyprawy i dodatku do deserów. Przykładem może być niezwykle znane i lubiane ciasto tiramisu, w którym stosuje się biszkopty nasączone kawą. Obecnie także coraz więcej osób podejmuje decyzję o kupnie profesjonalnego ekspresu kawowego do użytku domowego.

Sposoby podawania

W kawiarniach całego świata można zetknąć się z różnorodnymi metodami i stylami przyrządzania i podawania kawy. Część z tych metod na całym świecie jest jednakowa. Zalicza się do nich przykładowo espresso, które jest niezwykle aromatycznym naparem z kawy, parzonym z małą ilością wody, a serwowanym w niedużych filiżankach. Z kolei caffe latte to swego rodzaju przeciwieństwo espresso, ponieważ niewielka ilość kawy połączona jest tam z wielką ilością mlecznej piany. Kawa tego rodzaju najczęściej serwowana jest w dużych szklankach. Poza tym istnieje jeszcze sporo pozostałych typów robienia kawy. Zalicza się do nich kawa mrożona, nierzadko podawana z lodami.

Sztuka przyrządzania kawy

kawa
Autor: DA
W pewnym momencie powstał również zawód, polegający na profesjonalnym przyrządzaniu i serwowaniu kawy. Bariści w każdej sytuacji muszą mieć odpowiednie uprawnienia i certyfikaty w oparciu o ukończone kursy. Zawodowe przyrządzanie kawy wymaga jednak przede wszystkim lat praktyki. Mistrzowie w tej profesji nie tylko przyrządzają świetną kawę (np.: http://www.palarniakawyelephant.pl/?q=node/41), ale też serwują ją w elegancki sposób, na przykład rysując ze spienionego mleka różnorodne wzory. Tego rodzaju kawę można dostać tylko w niektórych kawiarniach, za odpowiednią cenę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>